• kUŹNIA JĘDRZEJEWSKICH

    KUJEMY OD 1946 ROKU

  • kUŹNIA JĘDRZEJEWSKICH

    KUJEMY OD 1946 ROKU

  • kUŹNIA JĘDRZEJEWSKICH

    KUJEMY OD 1946 ROKU

  • kUŹNIA JĘDRZEJEWSKICH

    KUJEMY OD 1946 ROKU

Historia kuźni

TEODOR JĘDRZEJEWSKI (1908-1982) pochodził z Osięcin. Otworzył kuźnię w latach trzydziestych i już wtedy obok prac bardziej tradycyjnych związanych z rolnictwem tworzył balustrady, kraty, bramy, wiatrowskazy i itp. Komponowane coraz śmielej pozostały one najciekawszymi jego pracami. Fragmenty balustrad to zamknięte w prostokątnej ramie symetryczne kompozycje złożone z wolut, esownic, ażurowych szyszek, imitacji żołędzi, rozklepanych dębowych lub klonowych listków, stylizowanych tulipanów i spirali. Jest on twórcą kutego wiatrowskazu, w którym ponad literami oznaczającymi strony Świata umieścił ozdobną strzałkę, a nad nią stoi piękny kogutek o stylizowanym ogonie, kształtnej główce i profilowanych skrzydłach oraz cyzelowanych piórach.

ZBIGNIEW JĘDRZEJEWSKI (ur.1945) wyrastał na kowala u boku ojca, był współautorem wielu projektowanych w kuźni wyrobów, to też jego prace także odznaczają się wysokim poziomem technicznym i nienagannością kompozycji. Umiejętnie łączy własne pomysły z tradycyjnymi formami i motywami, które przekazał mu ojciec. Teraz prowadzi kilkuosobowy warsztat zajmujący się głównie kowalstwem artystycznym wyrabiającym świeczniki, kołatki, ogrodzenia, kraty rozmaitego typu, balustrady, zawiasy, krzyże cmentarne, ozdobne wywieszki, wiatrowskazy, klamki itp. Oprócz technik przejętych po ojcu stosuje także repusowanie oraz czasem podkreśla kompozycję elementem z innego materiału np. mosiądzu. Stosuje esownice, elementy sercowate, strzępiste liście, ażurowe koszyczki, róże, ptaki, kogutki itp. Odbiorcą prac tego wielokrotnie nagradzanego twórcy są osoby prywatne, muzea, urzędy oraz kościoły. Wyroby kowalskie Jędrzejewskiego można odnaleźć na ulicach miast kujawskich (latarnie, kosze na śmieci), na budynkach (wywieszki, latarnie) w kościołach (zwłaszcza kraty) - np. w kościele garnizonowym w Inowrocławiu, katedrze i kościele św. Jana we Włocławku, w kościołach parafialnych w Starym Mieście, Kościelnej Wsi, Izbicy Kujawskiej, Ostrowąsie, Kozach, Osięcinach i innych miastach.

SZTUKA LUDOWA KUJAW
"Przeszłość i teraźniejszość"
Kujawsko - Pomorskie Towarzystwo Kulturalne
Bydgoszcz 1997

ANDRZEJ JĘDRZEJEWSKI (ur.1974) z bratem Adamem kontynuując rodzinną tradycję współpracuje z muzeami i domami kultury. Od 1997 roku bierze udział w konkursach organizowanych przez placówki muzealne, a jego prace eksponowane są na wystawach sztuki ludowej. W niedługim okresie swojej twórczości zdobył już kilka nagród w konkursach na sztukę ludową organizowanych przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu: II miejsce w 1999r., i 2003 r. oraz I miejsce w 2001 r. Otrzymał również nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w latach 2000 - 2018, wyróżnienie w konkursie na "Najładniejszy budynek Włocławka 2002" oraz wyróżnienie wspólnie z ojcem, za wykonanie krat okiennych do spichrza, będącego własnością Muzeum im. Marszałka J. Piłsudzkiego przy ul. Bulwary.

"W KUŹNI JĘDRZEJEWSKICH"
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Włocławek 2004

Wiersz „Zbyszkowa Kuźnia” Pani Barbary Bromont – Sławińskiej
(P.N.A.F. poet laureate 1983) zainspirowany wizytą
w Naszej Kuźni

KUŹNIA DZISIAJ

WRĘCZENIE NAGRODY OSKARA KOLBERGA

JASKÓŁKI W NASZEJ KUŹNI

WYSTAWA AUTORSKA

WYSTAWA NA ZAMKU CASTLE-HAUS

POKAZ W SKANSENIE W KŁÓBCE

WYSTAWA TORUŃ

WYSTAWA BYDGOSZCZ

WYSTAWA ZARZECZEWO

TARGI CONSERVATIO

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.